Official Site of the Boston College Eagles

Men's Fencing


NCAA Regional Results




March 11, 2001

Complete Release in PDF Format
Download Free Acrobat Reader

2001 NCAA Northeast Regional Championship at Boston College Sunday, March 11, 2001

Men's Sabre
	rank	last name	first name	school
	1	DURKAN	        Patrick	        COL
	2	ROSELLI	        Paolo	        COL
	3	FRIEDMAN	Paul	        BRO
	4	SOHN	        Andrew	        COL
	5	MILLER	        Phil	        MIT
	6	BURSTEIN	Richard	        MIT
	7	FERREIRA	Luke	        YAL
	8	ALLEN	        Keith	        BRA
	9	MASTER	        Benjamin	BRO
	10	HANSEN	        Justin	        NYU
	11	LEVINE	        Jason	        MIT
	11	SZTUK	        Steve	        BC
	13	CHIN	        Brian	        BRO
	14	WOLLENBERG	David	        HAR
	15	SHIH	        Ken	        BRA
	16	BOYLE	        Kieran      	VAS
	17	YEN	        David	        NYU
	18	LEE	        Thomas	        BC
	19	CAPOZZI	        Michael	        BC
	20	SILVER	        Scott	        HAR
	21	ELSROAD	        Michael  	HUN
	22	RUNAKO	        Taylor	        HUN
	23	ALBERT, JR.	Ladislau	NYU

Men's Foil rank last name first name school 1 BRUCKNER Raphael COL 2 ERIKSEN Kevin COL 3 FISHER Joseph SJU 4 SENFT Daniel YAL 5 MILLIS Thomas NYU 6 PASINKOFF Michael NYU 7 NAZAROV Aleksandr NYU 8 SIRLIN Brian BRA 9 TAYLOR Paul BC 10 LEE Mark HAR 11 CREELEY Thomas VAS 12 CHADWICK Oliver MIT 13 MCBEAN James BRA 14 SCHMIDT Ben HAR 15 SHEA Greg BC 16 READ Anthony HUN 17 VAN-HORN Andre MIT 18 GONYEA Nathan SHU 19 GUEVARA Alvaro SJU 20 RHODES Corbin BC 21 KREIDMAN Michael BRO 22 EGAN Jay SHU 23 MACANLALAY Lester HUN 24 DEMARIA Alexander VAS

Men's Epee rank last name first name school 1 ROYTBLAT Alex SJU 2 SINGH Gordon Ranjeet NYU 3 LEVIT Doron SJU 4 TSINIS Alex NYU 5 FELDON Jon BRO 6 PRUITT Henry COL 7 DREYFUS Michael COL 8 CHA Eugene HAR 9 HILL Cameron YAL 10 DEMBITZ Mark BRO 11 NEMCOSKY Chris BRO 12 COX Matthew SJU 13 ZAKEE Howard BC 14 BEN-YAACOV Shai BRA 15 DEVARAI Neal MIT 16 LINDBLOM Derek HAR 17 CHENG Pei MIT 18 MILDER Steve HAR 19 MARSTON Jeffrey BC 20 ECHAVE Chrisopher NYU 20 LEONARD Jason BRA 22 MOYSTON David BC 23 PERRINE Randell VAS 24 THORDARSON Paul MIT 25 RENO Timonthy VAS 26 JONES Daniel HUN

Women's Sabre rank last name first name school 1 JACOBESON Sada YAL 2 PURCELL Caroline MIT 3 COLLET Lauren SJU 4 MCKEEHAN Jennifer MIT 5 MUSTILLI Marisa SJU 6 SONENBLUM Sharon BRO 7 JONES Sophie YAL 8 OLSZEWSKI Julie BRA 9 KATES Megan SJU 10 GRANZOW Elinor COR 11 TINTER Heidi NYU 12 MARIEN Tracey BRA 13 KLEINDIENST Sian HAR 14 NAPOLI Laura COL 15 GALLAGHER Annemarie COL 16 BLACKWELL Carmen BRO 16 YI Eunice HAR 18 LIU Helen YAL 19 MANNINO Anna COL 20 BEI Amy HAR 21 MUTOH Mika TUF 22 BOURDREAU Cece BC 23 KLUGE Karmen NYU 23 WILLIAMS Kasara TUF 25 DEL CASTILLO Priscilla MIT 26 RAVENSCROFT Sarah SHU 27 NIERENBERG Lily COR 28 PEAKES Jessica BC 29 ZALETA Alexandra VAS Wom 31 PARK Jennifer WEL 32 BRINKLEY Catherine WEL 33 MIHALY Kata COR 33 SCHOLL Alexy BRO 35 DELUCA Diana TUF 35 FISCHER Gwenyth VAS

Women's Foil rank last name first name school 1 SMART Erinn COL 2 CAVAN Kathryn COL 3 SELKIRK Zane YAL 4 KATZ Emily HAR 5 BLOUNT Ellen COL 6 THOTTAM Elizabeth SJU 7 HERGENHAN Jean SJU 8 RAJFER Eliyn COR 9 BLASE Liz HAR 10 JOSEPH Jennifer YAL 11 GRUENDER Elisabeth TUF 12 ALLEN Dianne MIT 13 LENNOX Elizabeth BC 14 SCHULTZ Ellen HAR 15 OSBORN Ellice YAL 16 HOCHSTER Alex BRA 17 HUMPHREY Meghan SHU 18 BOYLE Sue BC 19 HON Joan MIT 20 HARBIN Kimberly TUF 21 MARTIN-MCNAU Jamie BRO 22 HAAMI Tara COR 23 MORSE Danielle MIT 24 CAMPBELL Margot NYU 25 MAHER Allison BC 26 MARO Meghan WEL 27 MCGOVERN Tara WEL 28 BECKER Julia BRA 29 LEE Rachel COR 30 CHANDRA Shelly NYU 31 BRENNAN Ali BRA 32 O'KARMUS Joanne HUN 33 FIN Emily TUF 34 MURESAN Corina HUN 35 GONZALEZ Emily SHU 36 SCOTT Jessica NYU 37 VENTURO Gianina HUN 38 DANIS Lindsay VAS 39 GARDNER Amanda WEL

Women's Epee rank last name first name school 1 STEVENS Arlene SJU 2 CONLEY Monica COL 3 TAKACS Emese SJU 4 LENNOX Regina BC 5 KNUTSEN Tammi HAR 6 RANGI Roppa COR 7 LEWIS-TURNER Jessica BRA 8 BRODSKY Anya COL 9 SMITH Clarissa MIT 10 BLUMENAUER Patricia COR 11 KLEIN Sophie BRO 12 MELLMAN Melinda COL 13 DORAN Joan BRO 14 MORONEY Marybeth SJU 15 BOYLE Kate BC 16 SENK Sarah YAL 17 RAHMAN Summer NYU 18 FROST Candice YAL 19 WAYMIRE Theresa VAS 20 MASTER Sarah NYU 21 DICKINSON Amy TUF 22 KOUFOS Gina BC 23 LUE Jennifer MIT 24 DAVID Garrin SHU 25 YEE Rebecca WEL 26 SXHWARTZ-DALE Emily VAS 27 BROWN Deidre TUF 28 MEERTS-BRANDSMA Sarah VAS 29 FLOUNDERS Christine NYU 30 MURRAY Nicole BRA 31 ARANOW Elizabeth HAR 31 DAMOUR Amanda SHU 31 GLASER Stephanie COR 34 CUSANO Natalie MIT 34 GOWER Amy WEL 36 WEISS Dana YAL 37 PARK Sarah HAR 38 GETTE Kit WEL 39 LOWRENCE Janel SHU 40 TOKAR Mariya HUN 41 PIDSOSNEY Lidia HUN 42 KINGSBERG Miriam BRA 43 ACEVEDO Jacqueline HUN

Shop Now! at the Official Online Store